„Nasza Niepodległa”

Obchody 100- lecia Odzyskania  przez Polskę Niepodległości

w Krowicy Samej

W listopadowe popołudnie 12 listopada 2018r. w kościele parafialnym w Krowicy Samej odbyły się uroczyste obchody 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączone z 8 rocznicą poświęcenia pomnika poległych i pomordowanych.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminy na czele z Panem Wiesławem Kaplem – Wójtem Gminy Lubaczów, Panem Romanem Cozac  –  Przewodniczącym Rady Gminy Lubaczów, radni Gminy Lubaczów,  Koło Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i  Byłych Więźniów Politycznych w Horyńcu – Zdroju,  Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej w Lubaczowie,  poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krowicy Hołodowskiej, zuchy i  harcerze 9 Drużyny Harcerskiej im.  Straży Granicznej działającej przy Szkole Podstawowej w Krowicy Samej.

Na początku uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej przedstawili poruszający montaż słowno – muzyczny „ Nasza Niepodległa”  przedstawiający polskie drogi do niepodległości. Następnie została odprawiona msza św. koncelebrowana przez ks. Stanisława Gorczyńskiego, ks. Pawła Kruka, ks. Mateusza Maksim w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych mieszkańców wsi  Budomierz, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Krowica Sama, upamiętnionych na pomniku.

Po zakończonej mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik poległych i pomordowanych. Następnie głos zabrał Pan Wiesław Kapel , Wójt Gminy Lubaczów, który podkreślił rangę tej uroczystości oraz podziękował wszystkim za udział i kultywowanie tradycji patriotycznych.

W atmosferze ciszy i zadumy, w scenerii wieczoru oświetlonego blaskiem zapalonych pochodni i zniczy nastąpiło złożenie wieńców, kwiatów,  zapalonych zniczy przez delegacje: harcerzy, Rady Pedagogicznej  SP w Krowicy Samej, Urzędu Gminy Lubaczów, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Związki Kombatanckie, rodziny osób upamiętnionych na pomniku, samorządy wsi i przedstawicieli  społeczności lokalnej pod pomnikiem poległych  i pomordowanych.

Informacje wprowadził: SP 2018-11-15 08:11:06

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości

ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości

ani prawa do przyszłości.’’

Józef  Piłsudski

W  dniu 9 listopada 2018r. cała nasza szkoła podstawowa im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej  wraz z NPP wspólnie braliśmy udział w „Biciu Rekordu dla Niepodległej” – odśpiewaliśmy  hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” o godzinie 11.11.

W ramach uczczenia 100-tnej  rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, harcerze przedstawili montaż słowno – muzyczny  „Dla Naszej Niepodległej.” Uroczystość podniosłymi tekstami wierszy i pieśniami patriotycznymi była żywą lekcją historii i wzruszyła niejedno serce.

Montaż  słowno – muzyczny przygotowały: dh E. Oleszycka i J. Chomyszyn

Informacje wprowadził: SP 2018-11-09 14:47:25

"Kto nie sznuje i nie ceni swojej przeszłości,
                                ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości
                                                               ani prawa do przyszłości."
                                                                                                         Józef Piłsudzki

Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej

zapraszają

na uroczystość z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości oraz
8. rocznicy poświęcenia pomnika poległych i pomordowanych, która odbędzie się 12 listopada 2018 r. o godz. 16:00 w Kościele Parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Krowicy Samej.

W programie:
-część artystyczna,
-msza święta za Ojczyznę,
-złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku.

Informacje wprowadził: SP 2018-11-08 13:38:32

CZTERY ŻYWIOŁY

Uczniowie klasy III, pod czujnym okiem wychowawcy i nauczyciela wspomagającego oraz nieocenionej pomocy rodziców, którzy zatroszczyli się o stroje dla swoich dzieci,  przygotowali inscenizację „Cztery żywioły.”

Występ został zaprezentowany młodszym uczniom naszej szkoły – klasie I, II, VII oraz dzieciom z 0 i NPP.         Dzieci poznały cztery żywioły (Woda, Powietrze, Ogień Ziemia) oraz jaką rolę one odgrywają w naszym życiu.

Wysiłek i trud małych aktorów został doceniony gromkimi brawami.

Tekst: J. Chomyszyn

Informacje wprowadził: SP 2018-11-07 10:41:32

KABARETONIK 2018

W dniu 30 października 2018r. w sali katedralnej odbył się XII Przegląd Sztuki Rozrywkowej Kabaretonik 2018. Uczestnicy konkursu rywalizowali ze sobą o złote, srebrne i brązowe Beczki Śmiechu w czterech kategoriach: skecz, piosenka, monolog i wiersz.

Uczennica z naszej szkoły- Julia Horiwnyk w  „Monologu kobiety” zdobyła w tym przeglądzie WYRÓŻNIENIE oraz upominki.

Do Kabaretoniku przygotowała Julię p. Jadwiga Chomyszyn

Informacje wprowadził: SP 2018-10-31 14:27:07