XII obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Od 27 do 29 stycznia 2020r. na podkarpaciu odbywały się spotkania w ramach XII obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
   28 stycznia 2020r. uczniowie kl. VII z naszej szkoły, pod opieką Pani Ani Horiwnyk wzięli udział w spotkaniu w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach. Podczas spotkania wysłuchali wspomnień Pana Simona Lavee autora książki „Oddział Niezwyciężonych”, w której opisał drużynę żydowskich partyzantów walczących w szeregach Armii Krajowej na naszych terenach w latach 1941-1944 pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego, swojego ojca. Pan Simon Lavee opowiedział jak doszło do powstania książki, przedstawił  historię swoich rodziców  i podzielił się swoimi wspomnieniami o holokauście.
  Dodatkowo podczas tego spotkania Pani Agnieszka Bielecka-Krasulak opowiedziała historię swoich pradziadków Anny i Andrzeja Antonik oraz ich dzieci Ludwiki i Tadeusza, którzy w czasie II wojny światowej w swoim gospodarstwie domowym w Lisich Jamach ukrywali czteroosobową rodziną żydowską. Za to poświęcenie otrzymali odznaczenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  29 stycznia 2020r. uczniowie kl. VIII pod opieką Pani Anny Mamczura i Pani Agnieszki Bieleckiej-Krasulak wzięli udział w spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Wysłuchali wykładu Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie, Pana Tomasza Roga pt. „Obóz pracy Żydów w Cieszanowie”, w którym opowiedział o przymusowym obozie pracy i ciężkich zadaniach więźniów w obozie. Uczniowie wysłuchali również wspomnień Pani Luci Retman, ocalonej z holokaustu, która co roku przyjeżdża do Lubaczowa i opowiada swoją historię. Rodzina Pomorskich z Lubaczowa pomogła Pani Luci, załatwiła metrykę u księdza na nazwisko Janina Kogut i dzięki temu uratowała jej życie.

Dla wszystkich uczniów obecnych podczas spotkań była to żywa lekcja historii, której przyświeca motto Sprawiedliwych wśród Narodów świata  „Kto ratuje jedno życie jakby świat cały ratował.”

Tekst: A.Bielecka-Krasulak

Informacje wprowadził: SP 2020-02-04 12:31:25

Musicie od siebie wymagać,

nawet gdyby inni od was nie wymagali.

SZKOLNY  KONKURS RECYTATORSKI

31 stycznia 2020r.w naszej szkole odbył się Zuchowo-Harcerski Szkolny Konkurs Recytatorski,, Strofy o Ojczyźnie’’- Twórczość Świętego Jana Pawła II.

Celem konkursu było:

-  Wspieranie oraz promocja twórczości artystycznej dzieci i młodzieży.

-  Prezentacja dorobku artystycznego gromady i drużyny.

-  Propagowanie piękna poezji i prozy Jana Pawła II wśród dzieci i młodzieży.

-  Upowszechnianie słowa i sztuki recytacji.

W konkursie wzięło udział 15 harcerzy i 10 zuchów. Jury po wysłuchaniu wszystkich utworów przyznała miejsca;

w kategorii zuchy:

I miejsce- Katarzyna Błażkowska

II miejsce- Karolina Kubiszyn

W kategorii harcerze:

I miejsce -Martyna Antosz

II miejsce -Julia Horiwnyk

Laureaci będą reprezentować drużyny na  etapie Powiatowo-Hufcowym 7 lutego 2020r. w Wielkich Oczach. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

Tekst: druhna E. Oleszycka

Informacje wprowadził: SP 2020-02-04 13:05:23

Walentynki w naszej szkole

Tego samego dnia został rozstrzygnięty również konkurs na „Króla i Królową Walentynek 2020 roku” czyli osoby, które cieszą się największą sympatią w naszej szkole i otrzymały największą ilość kartek walentynkowych. Tytuł „Króla i Królowej Walentynek 2020r.” otrzymali:

- Nikola Szostek (kl.VII)

- Miłosz Nowosiadło (kl.VII)

- Milena Cisek (kl.I)

- Konrad Piwoda (kl.I)

Wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację kawiarenki walentynkowej ofiarowując pyszne wypieki bardzo serdecznie dziękujemy a zwycięzcom walentynkowej zabawy gratulujemy.

I. Dubanik

Informacje wprowadził: SP 2020-02-20 10:22:13

Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas i okazja do zmian w swoim życiu. W naszej parafii rozpoczęły się w Środę Popielcową, a kończą się w I Niedzielę Wielkiego Postu. Wygłasza je ks. Marek.

Młodzież szkolna także aktywnie uczestniczy w rekolekcjach gdyż są one szczególną formą głoszenia Ewangelii, są wyrazem troski Kościoła o przekaz wiary i formacji postaw wynikających  z wiary.

Głównym celem rekolekcji w szkole jest pogłębienie u uczniów więzi z Chrystusem i Kościołem.  Rekolekcje w szkole są wyjątkową formą głoszenia Dobrej Nowiny. Skierowane są do dzieci i młodzieży uczestniczących na katechezę rozwijają ich religijność i osobowość. Rekolekcyjne dni są szansą wyjścia z Dobrą Nowiną poza mury kościoła i podążeniem za wyjątkowym trenerem, jakim jest Jezus.

Tekst: Marzena Konopka

Informacje wprowadził: SP 2020-02-27 12:51:57