XII obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Od 27 do 29 stycznia 2020r. na podkarpaciu odbywały się spotkania w ramach XII obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
  28 stycznia 2020r. uczniowie kl. VII z naszej szkoły, pod opieką Pani Ani Horiwnyk wzięli udział w spotkaniu w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach. Podczas spotkania wysłuchali wspomnień Pana Simona Lavee autora książki „Oddział Niezwyciężonych”, w której opisał drużynę żydowskich partyzantów walczących w szeregach Armii Krajowej na naszych terenach w latach 1941-1944 pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego, swojego ojca. Pan Simon Lavee opowiedział jak doszło do powstania książki, przedstawił  historię swoich rodziców  i podzielił się swoimi wspomnieniami o holokauście.
 Dodatkowo podczas tego spotkania Pani Agnieszka Bielecka-Krasulak opowiedziała historię swoich pradziadków Anny i Andrzeja Antonik oraz ich dzieci Ludwiki i Tadeusza, którzy w czasie II wojny światowej w swoim gospodarstwie domowym w Lisich Jamach ukrywali czteroosobową rodziną żydowską. Za to poświęcenie otrzymali odznaczenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  29 stycznia 2020r. uczniowie kl. VIII pod opieką Pani Anny Mamczura i Pani Agnieszki Bieleckiej-Krasulak wzięli udział w spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Wysłuchali wykładu Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie, Pana Tomasza Roga pt. „Obóz pracy Żydów w Cieszanowie”, w którym opowiedział o przymusowym obozie pracy i ciężkich zadaniach więźniów w obozie. Uczniowie wysłuchali również wspomnień Pani Luci Retman, ocalonej z holokaustu, która co roku przyjeżdża do Lubaczowa i opowiada swoją historię. Rodzina Pomorskich z Lubaczowa pomogła Pani Luci, załatwiła metrykę u księdza na nazwisko Janina Kogut i dzięki temu uratowała jej życie.

Dla wszystkich uczniów obecnych podczas spotkań była to żywa lekcja historii, której przyświeca motto Sprawiedliwych wśród Narodów świata  „Kto ratuje jedno życie jakby świat cały ratował.”

Tekst: A.Bielecka-Krasulak

Informacje wprowadził: SP 2020-02-04 12:31:25