Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy

Od kilku lat w kalendarzu ważnych świąt narodowych widnieje ważna data: 1 marca – Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze niezłomni – żołnierze wyklęci, wierni obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani „zaplutymi karłami reakcji”, wielu spośród nas nic nie wie o ich historii. Aby przypomnieć powojennych bohaterów i oddać należny im hołd  w dniu 1 marca 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona żołnierzom wyklętym. Uczniowie kl. VI przygotowani przez panie Agnieszkę Bielecką – Krasulak i Annę Horiwnyk przedstawili montaż słowny, prezentujący sylwetki kilku żołnierzy niezłomnych takich jak: Zygmunt Szyndzielarz ps. „Łupaszka”, Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, rotmistrz Witold Pilecki, Józef Kuraś ps. „Ogień”, Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, czy Tadeusz Kuncewicz. Skazani na zapomnienie w czasach PRL-u dziś odzyskują należną im pamięć i cześć.

mgr Anna Horiwnyk

Informacje wprowadził: SP 2018-03-08 12:38:41